Jan Michał Gierszewski – ur. 30.03.1904 Dylowo, zm. w czasie „Marszu Śmierci” z niemieckiego obozu KL Stutthof (25.01. – 5.02. 1945 r.). Rolnik z Czarlina, syn Marty i Józefa Gierszewskich. Z innymi współzałożycielami Tajnej Organizacji Wojskowej Gryf Kaszubski, a jego kolegami, podzielał patriotyzm i ofiarność dla Polski: por. Jozefem Dambkiem – szefem sieci dywersji pozafrontowej na Kaszubach, Klemensem Bronkiem – przewodniczącym Stronnictwa Narodowego w Czarlinie oraz Bronisławem Brunką – wójtem ze Stężycy, z których dwaj pierwsi byli rok starsi, a trzeci. rówieśnikiem. Te poglądy wcielił w niego jego ojciec Józef Gierszewski – też jeden z współzałożycieli TOW GK.
Jan Michał Gierszewski był kierownikiem Propagandy i Informacji TOW GK i TOW Gryf Pomorski do lata 1942 r., kiedy to powstał Wydział Propagandy i Informacji pod zwierzchnictwem Juliusza Koszałki (aresztowany 22.02.1943 r.). Zajmował się dostarczaniem poczty z Komendy Głównej do komend powiatowych w Kartuzach i Wejherowie oraz wydawaniem biuletynu informacyjnego dla członków Gryfa z wiadomościami z nasłuchu radiowego. Jan Michał Gierszewski został aresztowany przez Niemców o piątej rano 16 września 1943 r. i osadzony w obozie KL Stutthof. Razem z nim aresztowano brata Bronisława zwanego w rodzinie Brunem i ich siostrę Martę – zakonnicę o imieniu zakonnym: siostra Rafała, która przyjechała w tym czasie odwiedzić dom rodzinny. W rodzinnej pamięci przetrwały słowa Niemca bijącego przywiązaną do kamienia Martę, który krzyczał: „A gdzie teraz jest Twój Bóg?”.
Jan Michał Gierszewski współzałożyciel TOW GK został osadzony w obozie KL Stutthof wraz z bratem Bronisławem, a ich siostra Marta w obozie w Potulicach.
Jan Michał Gierszewski zmarł w czasie „Marszu Śmierci” pomiędzy 25.01.1945 – 5.02.1945 r., a jego brat Bronisław przeżył – udało mu się zbiec z „Marszu Śmierci” i dotarł do rodzinnego Czarlina.
Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich ufundował i uroczyście odsłonił 2 września 2018 r. na terenie Muzeum w Sztutowie tablicę upamiętniającą członków TOW GP – więźniów i poległych w KL Stutthof, wśród nich są Gierszewscy z Czarlina.
W imieniu Kaszubsko-Kociewskiego Stowarzyszenia im. Tajnej Organizacji Wojskowej Gryf Pomorski zebrał relacje od rodziny Gierszewskich: od Małgorzaty Hinca z Czarlina i od jej zięcia Piotra Lupy z Klukowej Huty, a także od Romana Dambka. – Zenon Miller specjalista K-K S im. TOW GP ds. historii TOW GP, Gdańsk, dn. 19 kwietnia 2021 r.